Hudební obor

Aktuality

Hudba ve veřejném prostoru

Srdečně Vás zveme na letošní ročník festivalu ZUŠ Open, do kterého se zapojíme v rámci dvou koncertů - v út 24.5. v 17:00 v Machoňově pasáži v Pardubicích  a v pá 27.5. v 17:00 v Evangelickém kostele v Hronovické ul. Račte přijít! :)  

Hledáme klavíristu / klavíristku

Sháníme mezi nás nové kolegy a kolegyně, kteří by měli chuť předávat své klavírní dovednosti našim žákům. A také sem tam s někým klavírně spolupracovat. Můžeme nabídnout dva celé (1.0) a jeden poloviční (0.5) úvazek. Máte-li zájem, zašlete nám prosím strukturovaný životopis na reditel@zuspardubice.cz a domluvíme se na osobní schůzce u nás u kávy. Nemáte-li zájem, ale rádi byste nám pomohli, přesdílejte prosím tento příspěvek dál do světa sociálních sítí. Děkujeme a budeme se těšit na nové tváře.

Organum Regium 2022 – Tisková zpráva

ORGANUM REGIUM se z online prostředí vrací zpět do prostor pardubického Domu hudby Po několikaleté pauze a 13. ročníku, který se odehrál v online prostředí, se v letošním roce vrací varhanní přehlídka ORGANUM REGIUM do koncertních prostor Domu hudby. Letošní ročník proběhne ve dnech 31. března a 1. dubna. Oba soutěžní dny budou veřejnosti volně přístupné. „Jedná se o mimořádně důležitou akci pro mladé talenty a budoucí studenty varhanní hry. Přestože se o to řada pedagogů dlouhodobě snaží, mladí varhaníci dodnes nemají plnohodnotnou celostátní soutěž (vyhlašovanou MŠMT).“ uvedl v rozhovoru pro server KlasikaPlus.cz ředitel Komorní filharmonie Pardubice Pavel Svoboda, který také inicioval a uvítal obnovení akce. V letošním roce se mladí varhaníci mohli přihlásit do dvou kategorií – Juniori, ve které své síly poměří spíše mladší a začínající účastníci, a kategorie Virtuosi, v níž své interpretační dovednosti předvedou již zdatnější a zkušenější varhaníci. Nejúspěšnějším účastníkům letošního ročníku bude mimo jiné nabídnuta možnost sólově vystoupit na regionálních hudebních festivalech (Hudební léto v Heřmanově Městci, Pardubické hudební jaro nebo chrudimské Hudební pátky).  Porota od minulého roku neprošla významnější proměnou a v jejím čele stane opět děkan Pedagogické fakulty UHK František Vaníček, kterého v hodnocení výkonů doplní Přemysl Kšica (Konzervatoř Teplice, regenschori kostela sv. Mikuláše na pražské Malé Straně), Michaela Káčerková (ředitelka Karlovarského symfonického orchestru), Jan Kalfus (Pražská Konzervatoř) a Jiří Kabát (ředitel ZUŠ Pardubice-Polabiny). Záštitu nad 14. ročníkem převzali 1. náměstek hejtmana Pardubického kraje Roman Línek, poslanec Parlamentu České republiky Marek Výborný, radní Pardubického kraje pro školství Josef Kozel a ředitel Komorní filharmonie Pardubice a koncertní varhaník Pavel Svoboda. Veškeré informace ke konání letošního ročníku jsou dostupné na webu pořadatele ORGANUM REGIUM - Základní umělecká škola Pardubice - Polabiny (zuspardubice.cz).   V Pardubicích dne 25. 2. 2022 Za pořadatele, ZUŠ Pardubice-Polabiny, Vladimír Krejčí   Zpráva je k dispozici ke stažení zde Tiskova-zprava-2022  

Vánoční koncert DPS „Slavíček“

V pondělí 6. prosince si přišli na své všichni milovníci zpěvu a předvánoční atmosféry. Zcela zaplněný sál „zušky“ aplaudoval malým i větším zpěvákům, kteří i přes náročnou „covidovou“ situaci zvládli nacvičit svůj repertoir a vytvořit tak prostřednictvím vánočních písní a koled krásnou atmosféru.

Dechový žesťový soubor při rozsvěcení vánočního stromu

Dne 26.11.2021 proběhlo za velmi hustého sněžení již tradiční rozsvěcení vánočního stromu na náměstí Pardubice-Polabiny 2 před poštou, za zvuku slavnostních tradičních skladeb a koled v podání "zdravého jádra" dechového žesťového souboru ZUŠ Pardubice-Polabiny, Lonkova 510 pod vedením pana učitele Jaroslava Zavřela. Nedílnou součástí této slavnosti byla na začátku zdravice pana starosty Radka Hejného, pak už nic nebránilo strom na odpočítání rozzářit a všem návštěvníkům akce hlavně popřát klidný advent v kruhu rodinném a obzvlášť pevné zdraví v dnešních covidových eskapádách. Plánované kulturní pásmo bylo z důvodu epidemické situace zkráceno takto na pouhé minimum, zazpívat si tak snad z plna hrdla koledy s plánovanými soubory budeme moci doufejme za rok.

Soustředění smyčcového orchestru

O posledním listopadovém víkendu vyjel smyčcový orchestr na soustředění do prostor broumovského kláštera. Během víkendu došlo samozřejmě na intenzivní zkoušení nového repertoáru, ale také na komentovanou prohlídku broumovského kláštera, během které jsme si mohli prohlídnout i kopii Turínského plátna z roku 1651 a na sobotní společenský večer plný her. Pedagogicky se žákům věnovali nejen zaměstnanci naší školy (Jiří Kabát, Hana Burianová, Jakub Pikla a Vladimír Krejčí), ale také houslista Vít Chudý, který mimo jiné vyučuje na pardubické konzervatoři. A jak to celé probíhalo? Na to se můžete podívat v galerii

Adventní koncert v Neratově

Srdečně zveme na adventní koncert mistrů barokní hudby, který bude lemován staročeskými rorátními zpěvy a valašskými lidovými písněmi doby adventní. Koncert propojuje umění žáků základních uměleckých škol a profesionálních hudebníků napříč regiony a jeho smyslem je  na poslední adventní sobotu přinést posluchačům, poutníkům i obyvatelům poutního místa Neratov především radost a naději. Program:  J. I. Linek, J. S. Bach, A. Vivaldi, G.F. Händel, J. D. Zelenka, české rorátní zpěvy, valašské lidové písně Účinkují: Irena Pohl Houkalová - soprán, Jiří Kabát - viola, Iva Vrátilová - cembalo, soubor historické hudby Villanella ZUŠ U Půjčovny Praha, Cimbálová muzika Strunky ZUŠ Zlín, žáci hudebních oborů ZUŠ Pardubice - Polabiny, ZUŠ J. Kociana Ústí nad Orlicí, ZUŠ Rychnov nad Kněžnou, ZUŠ Vysoké Mýto, Konzervatoř J. Deyla a Konzervatoř J. Ježka Praha Více informací naleznete pod tímto odkazem https://www.zusopen.cz/program/program-2021/adventni-koncert-v-neratove/

Soustředění DPS Slavíček

Naši malí i větší "Slavíčci" se pilně připravovali na svůj vánoční koncert. Při sobotním soustředění nemohlo kromě poctivé práce chybět ani patřičné občerstvení. Jak se nám příprava podařila si můžete ověřit na vánočním koncertě 6. 12. 2021 v koncertním sále ZUŠ Lonkova. Všechny srdečně zveme! Více fotografií ze soustředění naleznete v galerii.      

Návštěva velvyslankyně Mexika

V Pardubicích proběhla oficiální návštěva velvyslankyně Mexika v ČR. Na našem pracovišti ZŠ Dubina jsme byli u toho. Díky moc paní učitelce Bohdaně Rind a především Henriku Nichollsovi a Anně Shejbalové za skvělou reprezentaci naší ZUŠky.  

Večer pro pozoun a klavír

Ve čtvrtek 21. října se v koncertním sále ZUŠ na Lonkově 510 uskutečnil Večer pro pozoun a klavír. Hlavními protagonisty koncertu byli pozounista Ondřej Jiskra a klavírista Daniel Jun. Celý koncert uvedla skladba dánského skladatele z přelomu 19. a 20. století Axela Jorgensena, Romance pro trombón a klavír. Následovala třívětá Suita pro trombón a klavír jejímž autorem je Oldřich Blaha. Ač je to skladba klasická, jsou v ní patrné prvky jazzu. Jak při představování díla uvedli protagonisté koncertu, v době komponování tohoto díla byl Oldřich Blaha studentem pražské Akademie múzických umění v oboru klasické skladby a byl nucen původně jazzové dílo upravit do současné podoby. Na kvalitě jí to však neubralo. Třetí skladbou večera byla Píseň pro Japonsko skladatele Stevena Verhelsta reagující na zničující povodně v Japonsku v roce 2011. Ve čtvrtém čísle přebral hlavní slovo klavírista Daniel Jun, který zahrál Písně pro sólový klavír amerického skladatele 20. století George Gershwina. Gershwin, známý zejména díky skladbě Rhapsody in Blue, byl mimo jiné výborným koncertním pianistou, který ve své tvorbě používal mnoho prvků jazzu a ve své době se proslavil právě písňovou tvorbou. Předposlední skladbou večera byl Zamilovaný žabák od českého skladatele Václava Trojana, ve kterém pozounista Ondřej Jiskra předvedl jednu z mnoha technik a barev zvuku, které jsou možné na tento nástroj zahrát. Na závěr zazněla úprava populární písně zpěvačky Adele - Skyfall, kterou pro sólisty upravil ředitel školy Jiří Kabát. I přes nepříliš vysokou diváckou účast se koncert velmi vyvedl a my se budeme těšit na další spolupráci. Celému večeru předcházel ještě seminář, na kterém se žáci pana učitele Jaroslava Zavřela seznámili právě s pozounem. V průběhu semináře Ondřej Jiskra předvedl různé techniky hry na tento nástroj a spolu s klavíristou Danielem Junem žákům vysvětlili, co obecně obnáší komorní hra - zvláště pak spojení pozounu s klavírem.