Dechový žesťový soubor při rozsvěcení vánočního stromu

Dne 26.11.2021 proběhlo za velmi hustého sněžení již tradiční rozsvěcení vánočního stromu na náměstí Pardubice-Polabiny 2 před poštou, za zvuku slavnostních tradičních skladeb a koled v podání "zdravého jádra" dechového žesťového souboru ZUŠ Pardubice-Polabiny, Lonkova 510 pod vedením pana učitele Jaroslava Zavřela. Nedílnou součástí této slavnosti byla na začátku zdravice pana starosty Radka Hejného, pak už nic nebránilo strom na odpočítání rozzářit a všem návštěvníkům akce hlavně popřát klidný advent v kruhu rodinném a obzvlášť pevné zdraví v dnešních covidových eskapádách. Plánované kulturní pásmo bylo z důvodu epidemické situace zkráceno takto na pouhé minimum, zazpívat si tak snad z plna hrdla koledy s plánovanými soubory budeme moci doufejme za rok.

Soustředění smyčcového orchestru

O posledním listopadovém víkendu vyjel smyčcový orchestr na soustředění do prostor broumovského kláštera. Během víkendu došlo samozřejmě na intenzivní zkoušení nového repertoáru, ale také na komentovanou prohlídku broumovského kláštera, během které jsme si mohli prohlídnout i kopii Turínského plátna z roku 1651 a na sobotní společenský večer plný her. Pedagogicky se žákům věnovali nejen zaměstnanci naší školy (Jiří Kabát, Hana Burianová, Jakub Pikla a Vladimír Krejčí), ale také houslista Vít Chudý, který mimo jiné vyučuje na pardubické konzervatoři. A jak to celé probíhalo? Na to se můžete podívat v galerii

Pleteme svetr pro babyku

Pojďte s námi rozsvítit barvami javor před výtvarkou. Upleťte pruhy široké 50 - 70 cm nebo 117 - 148 cm libovolně vysoké. Přineste je na výtvarný obor - Nová ulice 282, Polabiny II kdykoliv ve všední den odpoledne, nejpozději do 10. prosince. Svetr bychom rádi darovali javoru babyce k Vánocům. 🎄🎁

Adventní koncert v Neratově

Srdečně zveme na adventní koncert mistrů barokní hudby, který bude lemován staročeskými rorátními zpěvy a valašskými lidovými písněmi doby adventní. Koncert propojuje umění žáků základních uměleckých škol a profesionálních hudebníků napříč regiony a jeho smyslem je  na poslední adventní sobotu přinést posluchačům, poutníkům i obyvatelům poutního místa Neratov především radost a naději. Program:  J. I. Linek, J. S. Bach, A. Vivaldi, G.F. Händel, J. D. Zelenka, české rorátní zpěvy, valašské lidové písně Účinkují: Irena Pohl Houkalová - soprán, Jiří Kabát - viola, Iva Vrátilová - cembalo, soubor historické hudby Villanella ZUŠ U Půjčovny Praha, Cimbálová muzika Strunky ZUŠ Zlín, žáci hudebních oborů ZUŠ Pardubice - Polabiny, ZUŠ J. Kociana Ústí nad Orlicí, ZUŠ Rychnov nad Kněžnou, ZUŠ Vysoké Mýto, Konzervatoř J. Deyla a Konzervatoř J. Ježka Praha Více informací naleznete pod tímto odkazem https://www.zusopen.cz/program/program-2021/adventni-koncert-v-neratove/

Soustředění DPS Slavíček

Naši malí i větší "Slavíčci" se pilně připravovali na svůj vánoční koncert. Při sobotním soustředění nemohlo kromě poctivé práce chybět ani patřičné občerstvení. Jak se nám příprava podařila si můžete ověřit na vánočním koncertě 6. 12. 2021 v koncertním sále ZUŠ Lonkova. Všechny srdečně zveme! Více fotografií ze soustředění naleznete v galerii.      

Aktuální protiepidemická nařízení

Vážení rodiče, žáci a přátelé školy, chtěli bychom Vás požádat, abyste vzhledem k situaci dbali aktuálně platných hygienických opatření a do našich budov vstupovali pouze v nutných případech a vždy s ochranou dýchacích cest. Zároveň bychom Vás také chtěli informovat, že při vstupu na všechny kulturní akce pořádané naší školou musíme kontrolovat tzv. podmínku O-N. Aktuální opatření naleznete zde. Děkujeme Vám za spolupráci a dodržování nařízení.

Přehled akcí na listopad a prosinec

Nově jsme si pro Vás připravili přehled všech akcí na měsíc listopad a prosinec. Jsou dostupné i v tištěné formě letáčků na našich pracovištích a v Informačním centru města Pardubice.

Návštěva velvyslankyně Mexika

V Pardubicích proběhla oficiální návštěva velvyslankyně Mexika v ČR. Na našem pracovišti ZŠ Dubina jsme byli u toho. Díky moc paní učitelce Bohdaně Rind a především Henriku Nichollsovi a Anně Shejbalové za skvělou reprezentaci naší ZUŠky.  

Večer pro pozoun a klavír

Ve čtvrtek 21. října se v koncertním sále ZUŠ na Lonkově 510 uskutečnil Večer pro pozoun a klavír. Hlavními protagonisty koncertu byli pozounista Ondřej Jiskra a klavírista Daniel Jun. Celý koncert uvedla skladba dánského skladatele z přelomu 19. a 20. století Axela Jorgensena, Romance pro trombón a klavír. Následovala třívětá Suita pro trombón a klavír jejímž autorem je Oldřich Blaha. Ač je to skladba klasická, jsou v ní patrné prvky jazzu. Jak při představování díla uvedli protagonisté koncertu, v době komponování tohoto díla byl Oldřich Blaha studentem pražské Akademie múzických umění v oboru klasické skladby a byl nucen původně jazzové dílo upravit do současné podoby. Na kvalitě jí to však neubralo. Třetí skladbou večera byla Píseň pro Japonsko skladatele Stevena Verhelsta reagující na zničující povodně v Japonsku v roce 2011. Ve čtvrtém čísle přebral hlavní slovo klavírista Daniel Jun, který zahrál Písně pro sólový klavír amerického skladatele 20. století George Gershwina. Gershwin, známý zejména díky skladbě Rhapsody in Blue, byl mimo jiné výborným koncertním pianistou, který ve své tvorbě používal mnoho prvků jazzu a ve své době se proslavil právě písňovou tvorbou. Předposlední skladbou večera byl Zamilovaný žabák od českého skladatele Václava Trojana, ve kterém pozounista Ondřej Jiskra předvedl jednu z mnoha technik a barev zvuku, které jsou možné na tento nástroj zahrát. Na závěr zazněla úprava populární písně zpěvačky Adele - Skyfall, kterou pro sólisty upravil ředitel školy Jiří Kabát. I přes nepříliš vysokou diváckou účast se koncert velmi vyvedl a my se budeme těšit na další spolupráci. Celému večeru předcházel ještě seminář, na kterém se žáci pana učitele Jaroslava Zavřela seznámili právě s pozounem. V průběhu semináře Ondřej Jiskra předvedl různé techniky hry na tento nástroj a spolu s klavíristou Danielem Junem žákům vysvětlili, co obecně obnáší komorní hra - zvláště pak spojení pozounu s klavírem.                  

Velké prádlo

Příští úterý 19.10. 2021  se bude v Čistírně zase prát. Bubny praček se roztočí v 18:30. Těšíme se na Vás! Jako vždy se na vás budeme těšit v Čistírně v ulici Kosmonautů :)

Think tank: Umění pro veřejný prostor Pardubice

Ve středu 29. září jsme se zúčastnily otevřené besedy týkající se veřejného prostoru. Zajímaly nás hlavně otázky kreativního vzdělávání, výchovy k občanské aktivitě a vytváření vztahu k městu a místu. Mluvilo se i o participaci a spolupráci architektů a sociologů.  Ve druhém pololetí plánujeme pro naše žáky sérii seminářů, ve kterých se tématům veřejného prostoru a architektury budeme věnovat.

Koncert vítězů XIII. ročníku soutěže Organum Regium

Srdečně Vás zveme na koncert vítězů letošního XIII. ročníku varhanické soutěže Organum Regium. Vystoupí nejlépe umístění studenti - Adam Suk - I. místo, Daniel Nerad a Antonín Staša - II. místa a Martin Droppa (čestné uznání pro nejmladšího účastníka). Začátek koncertu je v 17.00 hod v sále naší ZUŠ v Lonkově ulici. Videopozvánku na koncert můžete shlédnout zde: https://www.youtube.com/watch?v=NksIQZzIMdU
Úvodní obrázek ZUŠ Pardubice

Aktuální hygienická opatření

Vážení návštěvníci naší školy,
prosíme Vás o dodržování aktuálních opatření a o používání ochrany dýchacích cest. Více informací zde.
Děkujeme!

ZUŠ Pardubice-Polabiny

Zavřít