8. ročník společného projektu AZUŠ a České filharmonie – ZUŠ Polabiny je při tom!

Dvorana pražského Rudolfina – šum polohlasných hovorů, zvuk přešlapujících nohou po naleštěné podlaze. Obvyklá atmosféra prostory, která jako křižovatka rozděluje Rudolfinum na dvě poloviny obývané Galerií Rudolfinum na jedné straně a Českou filharmonií na straně druhé. Ten téměř posvátný klid dnes praskl jako mýdlová bublina a zmizel v nenávratnu.

Rudolfinum dnes hostí úvodní setkání 8. ročníku společného projektu AZUŠ a České filharmonie. ZUŠ Polabiny je při tom!

Violoncellistka Barbora Šimková se společně s desítkami dalších mladých hudebníků v doprovodu svých učitelů blíží do Sukovy síně a netrpělivě očekává zahájení akce. Všude je cítit nadšení, trochu nervozity a velká očekávání. Když se mikrofonu ujímá vedoucí edukativního oddělení ČF Petr Kadlec a společně s dirigentem Petrem Altrichtrem vítá všechny talentované muzikanty, exploduje celý sál nadšeným potleskem.

Aby ne, na konci ročního projektu, který mají mladí hudebníci před sebou, čeká všechny společný koncert s českými filharmoniky v Dvořákově síni Rudolfina. Jen si to představte,  ve čtrnácti letech si mohou sednout na pódium nejkrásnějšího hudebního sálu jako členové nejlepšího orchestru České republiky.

Tato zkušenost a celý proces, který vystoupení předchází, nejen že dodává motivaci k práci, ale každé z dětí doslova mění před očima.

Jak říká dirigent Petr Altrichter, můžete být perfektně technicky vybavení muzikanti, můžete být pracovití, cílevědomí. Nejdůležitější a zároveň nezbytné je ale nadšení a láska k hudbě jako takové. Právě tohle nadšení vede ruku nejslavnějších skladatelů, nechává roztančit skvělé tanečníky a rozeznívá nástroje světových hudebníků.

Program, který pro studenty letos dramaturgové vybrali, je velmi náročný stejně jako zkouškový plán naskrz celým školním rokem. Navíc je vyžadovaná 100% účast na všech zkouškách i soustředěních.

Držte s námi naší skvělé hudebnici palce! Pokud vše splní a naučí se velmi náročné party, v červnu se z ní stane hudební hvězda!