Hudební obor

Aktuality

Srdečně zveme na MIKULÁŠSKÝ KONCERT!

Přijďte se předvánočně naladit a podpořit naše děcka v jejich souborovém snažení!

Druhá cena z Hraj online!

Ve finálovém kole soutěže, kterou pořádala Komorní filharmonie Pardubice, si v sobotu 12. listopadu vybojovala klavíristka Helenka Burešová krásné druhé místo. Porotu zaujala muzikálním, poetickým projevem a my moc děkujeme za skvělou reprezentaci nejen žačce, ale i kolegyni Adéle Nehněvajsové.

Workshop pro trumpetisty

Naši trumpetisté se účastnili workshopu s Reinhold Friedrich, hvězdným hostem Komorní filharmonie Pardubice. Komentář účastníků byl stručný: "bylo to boží" Děkujeme!

Pokračujeme v projektu s Českou filharmonií

Dne 6.11.2022 se uskutečnil v pořadí druhý den projektu České filharmonie a Asociací ZUŠ České republiky. Naší školu zastupovala violoncellistka Barbora Šimková v doprovodu p. uč. Zemena. K pardubické výpravě se ale přidali i hradečtí a tak jsme celý den opět strávili společně s Markétkou Vaňkou a Sarah Sophií Karnet. Celý den byl ve znamení až pekelného soustředění nad orchestrálními party z Dvořákovy opery Čert a Káča, Weberovy opery Oberon nebo baletu Labutí jezero od P. I. Čajkovského. Hned po společném úvodu si každou nástrojovou skupinu vzal do péče vedoucí český filharmonik a v prostorách Rudolfina, kam se normální „smrtelník“ v životě nedostane, rozkrýval jednotlivá hudební tajemství a know-how. Práce bylo tentokrát tolik že nám kromě návštěvy Fantovy kavárny při čekání na zpáteční vlak ani nezbyl čas na nějaké nehudební zážitky a tak nám z celého dne zůstala v paměti jen věta Markétky Vaňkové, když jsme poprvé vešli do prostor pražského metra: „To je strašná díra.“ Příští zastávka už bude na prknech Dvořákovy síně Rudolfina, tak uvidíme. Držte nám palce!

Helenka Burešová je ve finále 2. ročníku Hraj online!

Mezi 18 účastníků finále soutěže "Hraj online!", kterou druhým rokem pořádá Komorní filharmonie Pardubice, postoupila žákyně p. uč. Adély Nehněvajsové Helenka Burešová. Na základě poslaného záznamu vybrala odborná porota její nahrávku skladby Jiřího Vřešťála a zařadila ji mezi soutěžící závěrečného kola. To se uskuteční už "naživo" v sobotu 12. listopadu od 11,30 hodin v Sukově síni Domu hudby v Pardubicích. Výkony všech finalistů si můžete přijít poslechnout. Držíme pěsti žačce i paní učitelce!

Úspěch našich akordeonistů

Ve dnech 27. - 30. 10. 2022 se v Praze konal další ročník soutěže Mezinárodní akordeonové dny Praha, naši školu reprezentovali dva soutěžící - Daniela Váňová a Dominik Bradshaw. Daniela ve své kategorii obdržela třetí nejvyšší bodování a umístila se tak ve zlatém pásmu. Za její přípravu taktéž děkujeme ZUŠ Hlinsko, odkud k nám Daniela přestoupila v září. Dominik opět ukázal své možnosti porovnávat se se studenty konzervatoří, v jeho kategorii měl ohromnou konkurenci právě z těchto řad. I když mu zlaté pásmo uniklo o fous, nesmírně si stříbrného pásma vážíme!! Oběma patří velká gratulace a přání mnoha dalších úspěchů. Za akord. oddělení Irena Holomková.

Přípravná hudební výchova – schůzka rodičů

Vážení rodiče, zveme Vás na krátký koncert a informativní schůzku PHV. Vše proběhne ve středu 7. 9. od 16.45 hodin v sále zušky v Lonkovce.

8. ročník společného projektu AZUŠ a České filharmonie – ZUŠ Polabiny je při tom!

Dvorana pražského Rudolfina – šum polohlasných hovorů, zvuk přešlapujících nohou po naleštěné podlaze. Obvyklá atmosféra prostory, která jako křižovatka rozděluje Rudolfinum na dvě poloviny obývané Galerií Rudolfinum na jedné straně a Českou filharmonií na straně druhé. Ten téměř posvátný klid dnes praskl jako mýdlová bublina a zmizel v nenávratnu. Rudolfinum dnes hostí úvodní setkání 8. ročníku společného projektu AZUŠ a České filharmonie. ZUŠ Polabiny je při tom! Violoncellistka Barbora Šimková se společně s desítkami dalších mladých hudebníků v doprovodu svých učitelů blíží do Sukovy síně a netrpělivě očekává zahájení akce. Všude je cítit nadšení, trochu nervozity a velká očekávání. Když se mikrofonu ujímá vedoucí edukativního oddělení ČF Petr Kadlec a společně s dirigentem Petrem Altrichtrem vítá všechny talentované muzikanty, exploduje celý sál nadšeným potleskem. Aby ne, na konci ročního projektu, který mají mladí hudebníci před sebou, čeká všechny společný koncert s českými filharmoniky v Dvořákově síni Rudolfina. Jen si to představte,  ve čtrnácti letech si mohou sednout na pódium nejkrásnějšího hudebního sálu jako členové nejlepšího orchestru České republiky. Tato zkušenost a celý proces, který vystoupení předchází, nejen že dodává motivaci k práci, ale každé z dětí doslova mění před očima. Jak říká dirigent Petr Altrichter, můžete být perfektně technicky vybavení muzikanti, můžete být pracovití, cílevědomí. Nejdůležitější a zároveň nezbytné je ale nadšení a láska k hudbě jako takové. Právě tohle nadšení vede ruku nejslavnějších skladatelů, nechává roztančit skvělé tanečníky a rozeznívá nástroje světových hudebníků. Program, který pro studenty letos dramaturgové vybrali, je velmi náročný stejně jako zkouškový plán naskrz celým školním rokem. Navíc je vyžadovaná 100% účast na všech zkouškách i soustředěních. Držte s námi naší skvělé hudebnici palce! Pokud vše splní a naučí se velmi náročné party, v červnu se z ní stane hudební hvězda!

Akordeonová soutěž Dobřany

Ve dnech 10. - 12. 6. 2022 se v Dobřanech konala Celostátní akordeonová soutěž. Naši školu reprezentovali dva žáci, Sofie Anna Křiváková a Dominik Bradshaw. Sofinka spadala do nejmenší kategorie, zahrála velmi muzikantsky svůj milý dětský repertoár a ukázala, že na naší škole se hra na akordeon vyučuje od počátků s velkým zapálením. Na cenu to však nestačilo. Dominik Bradshaw, který je již "ostříleným" soutěžícím, ve své kategorii obhájil maximum, co mohl. Vzhledem k téměř dospělému věku, soutěžil se studenty konzervatoří a některé dokonce nechal až za sebou! Přivezl si 4. cenu a my mu nesmírně gratulujeme, neboť chvála porotců a jiných kolegů, kteří jeho výkon slyšeli, je pro nás daleko větší poctou, než "konkrétní" umístění. Oběma soutěžícím přejeme hodně sil, energie a chuti do další práce. V příštím školním roce nás čeká Soutěž ZUŠ, ve které se objeví více žáků našeho výborného akordeonového oddělení.       Irena Holomková - vyučující pedagog 

Hudba ve veřejném prostoru

Srdečně Vás zveme na letošní ročník festivalu ZUŠ Open, do kterého se zapojíme v rámci dvou koncertů - v út 24.5. v 17:00 v Machoňově pasáži v Pardubicích  a v pá 27.5. v 17:00 v Evangelickém kostele v Hronovické ul. Račte přijít! :)  

Přijďte se předvánočně naladit!

Zavřít