Hudební obor

Aktuality

8. ročník společného projektu AZUŠ a České filharmonie – ZUŠ Polabiny je při tom!

Dvorana pražského Rudolfina – šum polohlasných hovorů, zvuk přešlapujících nohou po naleštěné podlaze. Obvyklá atmosféra prostory, která jako křižovatka rozděluje Rudolfinum na dvě poloviny obývané Galerií Rudolfinum na jedné straně a Českou filharmonií na straně druhé. Ten téměř posvátný klid dnes praskl jako mýdlová bublina a zmizel v nenávratnu. Rudolfinum dnes hostí úvodní setkání 8. ročníku společného projektu AZUŠ a České filharmonie. ZUŠ Polabiny je při tom! Violoncellistka Barbora Šimková se společně s desítkami dalších mladých hudebníků v doprovodu svých učitelů blíží do Sukovy síně a netrpělivě očekává zahájení akce. Všude je cítit nadšení, trochu nervozity a velká očekávání. Když se mikrofonu ujímá vedoucí edukativního oddělení ČF Petr Kadlec a společně s dirigentem Petrem Altrichtrem vítá všechny talentované muzikanty, exploduje celý sál nadšeným potleskem. Aby ne, na konci ročního projektu, který mají mladí hudebníci před sebou, čeká všechny společný koncert s českými filharmoniky v Dvořákově síni Rudolfina. Jen si to představte,  ve čtrnácti letech si mohou sednout na pódium nejkrásnějšího hudebního sálu jako členové nejlepšího orchestru České republiky. Tato zkušenost a celý proces, který vystoupení předchází, nejen že dodává motivaci k práci, ale každé z dětí doslova mění před očima. Jak říká dirigent Petr Altrichter, můžete být perfektně technicky vybavení muzikanti, můžete být pracovití, cílevědomí. Nejdůležitější a zároveň nezbytné je ale nadšení a láska k hudbě jako takové. Právě tohle nadšení vede ruku nejslavnějších skladatelů, nechává roztančit skvělé tanečníky a rozeznívá nástroje světových hudebníků. Program, který pro studenty letos dramaturgové vybrali, je velmi náročný stejně jako zkouškový plán naskrz celým školním rokem. Navíc je vyžadovaná 100% účast na všech zkouškách i soustředěních. Držte s námi naší skvělé hudebnici palce! Pokud vše splní a naučí se velmi náročné party, v červnu se z ní stane hudební hvězda!

Akordeonová soutěž Dobřany

Ve dnech 10. - 12. 6. 2022 se v Dobřanech konala Celostátní akordeonová soutěž. Naši školu reprezentovali dva žáci, Sofie Anna Křiváková a Dominik Bradshaw. Sofinka spadala do nejmenší kategorie, zahrála velmi muzikantsky svůj milý dětský repertoár a ukázala, že na naší škole se hra na akordeon vyučuje od počátků s velkým zapálením. Na cenu to však nestačilo. Dominik Bradshaw, který je již "ostříleným" soutěžícím, ve své kategorii obhájil maximum, co mohl. Vzhledem k téměř dospělému věku, soutěžil se studenty konzervatoří a některé dokonce nechal až za sebou! Přivezl si 4. cenu a my mu nesmírně gratulujeme, neboť chvála porotců a jiných kolegů, kteří jeho výkon slyšeli, je pro nás daleko větší poctou, než "konkrétní" umístění. Oběma soutěžícím přejeme hodně sil, energie a chuti do další práce. V příštím školním roce nás čeká Soutěž ZUŠ, ve které se objeví více žáků našeho výborného akordeonového oddělení.       Irena Holomková - vyučující pedagog 

Hudba ve veřejném prostoru

Srdečně Vás zveme na letošní ročník festivalu ZUŠ Open, do kterého se zapojíme v rámci dvou koncertů - v út 24.5. v 17:00 v Machoňově pasáži v Pardubicích  a v pá 27.5. v 17:00 v Evangelickém kostele v Hronovické ul. Račte přijít! :)  

Hledáme klavíristu / klavíristku

Sháníme mezi nás nové kolegy a kolegyně, kteří by měli chuť předávat své klavírní dovednosti našim žákům. A také sem tam s někým klavírně spolupracovat. Můžeme nabídnout dva celé (1.0) a jeden poloviční (0.5) úvazek. Máte-li zájem, zašlete nám prosím strukturovaný životopis na reditel@zuspardubice.cz a domluvíme se na osobní schůzce u nás u kávy. Nemáte-li zájem, ale rádi byste nám pomohli, přesdílejte prosím tento příspěvek dál do světa sociálních sítí. Děkujeme a budeme se těšit na nové tváře.

Organum Regium 2022 – Tisková zpráva

ORGANUM REGIUM se z online prostředí vrací zpět do prostor pardubického Domu hudby Po několikaleté pauze a 13. ročníku, který se odehrál v online prostředí, se v letošním roce vrací varhanní přehlídka ORGANUM REGIUM do koncertních prostor Domu hudby. Letošní ročník proběhne ve dnech 31. března a 1. dubna. Oba soutěžní dny budou veřejnosti volně přístupné. „Jedná se o mimořádně důležitou akci pro mladé talenty a budoucí studenty varhanní hry. Přestože se o to řada pedagogů dlouhodobě snaží, mladí varhaníci dodnes nemají plnohodnotnou celostátní soutěž (vyhlašovanou MŠMT).“ uvedl v rozhovoru pro server KlasikaPlus.cz ředitel Komorní filharmonie Pardubice Pavel Svoboda, který také inicioval a uvítal obnovení akce. V letošním roce se mladí varhaníci mohli přihlásit do dvou kategorií – Juniori, ve které své síly poměří spíše mladší a začínající účastníci, a kategorie Virtuosi, v níž své interpretační dovednosti předvedou již zdatnější a zkušenější varhaníci. Nejúspěšnějším účastníkům letošního ročníku bude mimo jiné nabídnuta možnost sólově vystoupit na regionálních hudebních festivalech (Hudební léto v Heřmanově Městci, Pardubické hudební jaro nebo chrudimské Hudební pátky).  Porota od minulého roku neprošla významnější proměnou a v jejím čele stane opět děkan Pedagogické fakulty UHK František Vaníček, kterého v hodnocení výkonů doplní Přemysl Kšica (Konzervatoř Teplice, regenschori kostela sv. Mikuláše na pražské Malé Straně), Michaela Káčerková (ředitelka Karlovarského symfonického orchestru), Jan Kalfus (Pražská Konzervatoř) a Jiří Kabát (ředitel ZUŠ Pardubice-Polabiny). Záštitu nad 14. ročníkem převzali 1. náměstek hejtmana Pardubického kraje Roman Línek, poslanec Parlamentu České republiky Marek Výborný, radní Pardubického kraje pro školství Josef Kozel a ředitel Komorní filharmonie Pardubice a koncertní varhaník Pavel Svoboda. Veškeré informace ke konání letošního ročníku jsou dostupné na webu pořadatele ORGANUM REGIUM - Základní umělecká škola Pardubice - Polabiny (zuspardubice.cz).   V Pardubicích dne 25. 2. 2022 Za pořadatele, ZUŠ Pardubice-Polabiny, Vladimír Krejčí   Zpráva je k dispozici ke stažení zde Tiskova-zprava-2022  

Vánoční koncert DPS „Slavíček“

V pondělí 6. prosince si přišli na své všichni milovníci zpěvu a předvánoční atmosféry. Zcela zaplněný sál „zušky“ aplaudoval malým i větším zpěvákům, kteří i přes náročnou „covidovou“ situaci zvládli nacvičit svůj repertoir a vytvořit tak prostřednictvím vánočních písní a koled krásnou atmosféru.

Dechový žesťový soubor při rozsvěcení vánočního stromu

Dne 26.11.2021 proběhlo za velmi hustého sněžení již tradiční rozsvěcení vánočního stromu na náměstí Pardubice-Polabiny 2 před poštou, za zvuku slavnostních tradičních skladeb a koled v podání "zdravého jádra" dechového žesťového souboru ZUŠ Pardubice-Polabiny, Lonkova 510 pod vedením pana učitele Jaroslava Zavřela. Nedílnou součástí této slavnosti byla na začátku zdravice pana starosty Radka Hejného, pak už nic nebránilo strom na odpočítání rozzářit a všem návštěvníkům akce hlavně popřát klidný advent v kruhu rodinném a obzvlášť pevné zdraví v dnešních covidových eskapádách. Plánované kulturní pásmo bylo z důvodu epidemické situace zkráceno takto na pouhé minimum, zazpívat si tak snad z plna hrdla koledy s plánovanými soubory budeme moci doufejme za rok.

Soustředění smyčcového orchestru

O posledním listopadovém víkendu vyjel smyčcový orchestr na soustředění do prostor broumovského kláštera. Během víkendu došlo samozřejmě na intenzivní zkoušení nového repertoáru, ale také na komentovanou prohlídku broumovského kláštera, během které jsme si mohli prohlídnout i kopii Turínského plátna z roku 1651 a na sobotní společenský večer plný her. Pedagogicky se žákům věnovali nejen zaměstnanci naší školy (Jiří Kabát, Hana Burianová, Jakub Pikla a Vladimír Krejčí), ale také houslista Vít Chudý, který mimo jiné vyučuje na pardubické konzervatoři. A jak to celé probíhalo? Na to se můžete podívat v galerii

Adventní koncert v Neratově

Srdečně zveme na adventní koncert mistrů barokní hudby, který bude lemován staročeskými rorátními zpěvy a valašskými lidovými písněmi doby adventní. Koncert propojuje umění žáků základních uměleckých škol a profesionálních hudebníků napříč regiony a jeho smyslem je  na poslední adventní sobotu přinést posluchačům, poutníkům i obyvatelům poutního místa Neratov především radost a naději. Program:  J. I. Linek, J. S. Bach, A. Vivaldi, G.F. Händel, J. D. Zelenka, české rorátní zpěvy, valašské lidové písně Účinkují: Irena Pohl Houkalová - soprán, Jiří Kabát - viola, Iva Vrátilová - cembalo, soubor historické hudby Villanella ZUŠ U Půjčovny Praha, Cimbálová muzika Strunky ZUŠ Zlín, žáci hudebních oborů ZUŠ Pardubice - Polabiny, ZUŠ J. Kociana Ústí nad Orlicí, ZUŠ Rychnov nad Kněžnou, ZUŠ Vysoké Mýto, Konzervatoř J. Deyla a Konzervatoř J. Ježka Praha Více informací naleznete pod tímto odkazem https://www.zusopen.cz/program/program-2021/adventni-koncert-v-neratove/

Soustředění DPS Slavíček

Naši malí i větší "Slavíčci" se pilně připravovali na svůj vánoční koncert. Při sobotním soustředění nemohlo kromě poctivé práce chybět ani patřičné občerstvení. Jak se nám příprava podařila si můžete ověřit na vánočním koncertě 6. 12. 2021 v koncertním sále ZUŠ Lonkova. Všechny srdečně zveme! Více fotografií ze soustředění naleznete v galerii.