Návštěva Státní opery

Žáci tanečního oboru navštívili ve Státní opeře komponované představení, které se skládalo ze tří děl významných choreografů, uznávaných a talentovaných umělců, inovátorů světového tance, kteří obohatili svět baletu o originální jazyk a nový pohybový slovník.

První z děl inscenace neslo název The Second Detail hravá, ale přesto silná choreografie Williama Forsytha doprovázená rytmickou hudbou nizozemského skladatele Thomase Willemse. W. Forsythe si v této choreografii pohrává s tempem a pro něho typickými liniemi mimo osu těla. Neoklasická symetrie s plynule stupňovanou technickou náročností našim žákům doslova vyrazila dech.

Druhé dílo z inscenace se představilo pod názvem Handman, jehož Choreografem je rumunský tanečník a šéf baletu Slovinského národního divadla v Mariboru Edward Clug. Choreograf byl za své dílo v roce 2017 nominován na prestižní ocenění Benois de la danse. Stejně jako předchozí dílo choreografie Handman naše žáky uchvátila. Zejména obdivovali taneční projev a přirozené, přesto však technicky náročné pohyby tanečníků na scéně.

Poslední dílo inscenace EDEN/EDEN naše žáky okouzlilo jedinečným pohybovým slovníkem, který integruje tanec, film, výtvarné umění, digitální technologie i přírodní vědy. Dílo zobrazuje vliv technologií na estetiku okolí – ale i lidské tělo.

Britský choreograf Wayne McGregor spolu s tanečníky a poetickou scénou se stejně jako předchozí choreografové postaral o nezopakovatelný zážitek pro naše žáky, kteří měli tu možnost inscenaci vidět naživo, a získat tak vzpomínky, které v nich budou žít po zbytek jejich života.