Lenka Dobešová

výtvarnice

LENKA DOBEŠOVÁ se narodila a žije v Pardubicích. Vystudovala malbu na Střední uměleckoprůmyslové škole v Brně (1970-1974). Je členkou Unie výtvarných umělců pardubického regionu. Vystavovala na samostatných výstavách v Divadle V Nerudovce (1978), v Muzeu v Přelouči, v Knihovně Univerzity Pardubice, v Galerii Špilar v Brně, v Galerii RA v Turnově a ve Východočeské galerii v Pardubicích.
Lenka Dobešová se ve své tvorbě dlouhodobě zabývá vytvářením jakýchsi vnitřních krajin. Používá akvarelový ruční karton, na který nejprve postupně nanáší barvy, smývá je a znovu nanáší. Vzniká tak nerovnoměrně pojatá barevná plocha, částečně vytvořená náhodným rozléváním a rozpíjením barev. Náhodu autorka vítá. Takto připravená plocha vybízí k pozorování, trpělivému naslouchání. Je třeba soustředit se, ponořit se dovnitř plochy a zároveň do sebe v jakési meditaci. Po čase se zevnitř budoucího obrazu dostaví pokyn o dalším směřování. Teď Lenka Dobešová může použít škálu suchých pastelů a postupnými kroky dostat z obrazu to, co v něm bylo ukryto. Vytahuje čáry a barvy v rytmu tak, jako by zněly odjakživa.

„Pokaždé je jako poprvé: dobrodružství přítomnosti. Tady a teď v rozhovoru s nabarveným papírem číhám na odpověď. Dokud po mlčenlivém dotazu nedostanu od plochy pokyn jak dál, nepokračuju…Svět barev a papíru, území ploché, aby zbyl prostor pro představy.“