Organum Regium 2022 – Tisková zpráva

ORGANUM REGIUM se z online prostředí vrací zpět do prostor pardubického Domu hudby

Po několikaleté pauze a 13. ročníku, který se odehrál v online prostředí, se v letošním roce vrací varhanní přehlídka ORGANUM REGIUM do koncertních prostor Domu hudby. Letošní ročník proběhne ve dnech 31. března a 1. dubna. Oba soutěžní dny budou veřejnosti volně přístupné. „Jedná se o mimořádně důležitou akci pro mladé talenty a budoucí studenty varhanní hry. Přestože se o to řada pedagogů dlouhodobě snaží, mladí varhaníci dodnes nemají plnohodnotnou celostátní soutěž (vyhlašovanou MŠMT).“ uvedl v rozhovoru pro server KlasikaPlus.cz ředitel Komorní filharmonie Pardubice Pavel Svoboda, který také inicioval a uvítal obnovení akce. V letošním roce se mladí varhaníci mohli přihlásit do dvou kategorií – Juniori, ve které své síly poměří spíše mladší a začínající účastníci, a kategorie Virtuosi, v níž své interpretační dovednosti předvedou již zdatnější a zkušenější varhaníci. Nejúspěšnějším účastníkům letošního ročníku bude mimo jiné nabídnuta možnost sólově vystoupit na regionálních hudebních festivalech (Hudební léto v Heřmanově Městci, Pardubické hudební jaro nebo chrudimské Hudební pátky). 

Porota od minulého roku neprošla významnější proměnou a v jejím čele stane opět děkan Pedagogické fakulty UHK František Vaníček, kterého v hodnocení výkonů doplní Přemysl Kšica (Konzervatoř Teplice, regenschori kostela sv. Mikuláše na pražské Malé Straně), Michaela Káčerková (ředitelka Karlovarského symfonického orchestru), Jan Kalfus (Pražská Konzervatoř) a Jiří Kabát (ředitel ZUŠ Pardubice-Polabiny).

Záštitu nad 14. ročníkem převzali 1. náměstek hejtmana Pardubického kraje Roman Línek, poslanec Parlamentu České republiky Marek Výborný, radní Pardubického kraje pro školství Josef Kozel a ředitel Komorní filharmonie Pardubice a koncertní varhaník Pavel Svoboda. Veškeré informace ke konání letošního ročníku jsou dostupné na webu pořadatele ORGANUM REGIUM – Základní umělecká škola Pardubice – Polabiny (zuspardubice.cz).

 

V Pardubicích dne 25. 2. 2022
Za pořadatele, ZUŠ Pardubice-Polabiny, Vladimír Krejčí

 

Zpráva je k dispozici ke stažení zde Tiskova-zprava-2022